Myyntijohdolla on kaksi polkua. Toinen on gutsy sales — karisma, suhteet, intuitio. Toinen on data-driven — järjestelmät, mittarit, prosessit. Molemmat voivat toimia. Vain toinen skaalautuu.
Valitsin jälkimmäisen kun perustin Resacon. Syy on yksinkertainen: en luota omaan intuitiooni tarpeeksi, että nukkuisin yöt rauhassa pelkän intuition varassa rakennetun yrityksen kanssa. Halusin järjestelmän joka kertoo minulle missä olemme, mitä on tulossa, ja missä kohtaa pipeline vuotaa — ennen kuin se vuotaa.
Tässä on järjestelmä jonka rakensin nollasta 2,6 miljoonan ARR-tavoitteeseen ja 40–60 aktiiviseen asiakkuuteen. Ei teoriaa. Mitä oikeasti teen viikoittain.
Perusrakennuspalikat
Dataohjattu myynti seisoo neljällä jalalla. Jos yksi puuttuu, järjestelmä kaatuu.
1. CRM joka on totuuden lähde
Pipedrive Resacolla. HubSpot toimii myös, Salesforce on overkill alle 50 myyjän organisaatiolle. Tärkeintä ei ole työkalu vaan että jokainen myyntikeskustelu kirjataan saman päivän aikana.
Sääntö joka rikkoo useimmat CRM-implementaatiot: jos sitä ei ole CRM:ssä, sitä ei tapahtunut. Ei poikkeuksia. Yksi puuttuva data point pilaa kaiken aggregaatin.
2. Pipeline-stages jotka kuvaavat ostajan päätöstä, ei myyjän aktiviteettia
Tyypillinen virhe: “Lähetetty ehdotus”, “Soitettu”, “Tapaaminen sovittu”. Nämä ovat myyjän tekoja. Ostaja ei välitä.
Resacon stages: Identified → Qualified → Problem agreed → Solution agreed → Decision pending → Won/Lost. Joka stage vastaa ostajan kognitiiviseen vaiheeseen. Tämä paljastaa missä deal jumittuu — ja yleensä jumi on “Problem agreed” ja “Solution agreed” välissä, ei ehdotuksen lähettämisen jälkeen kuten myyjät kuvittelevat.
3. Aktiviteettimittarit erotettuna tulosmittareista
Aktiviteetti on syöte. Tulos on ulostulo. Älä sekoita näitä.
Aktiviteetit joita seuraan päivätasolla: outbound touchpoints (email, LinkedIn, puhelu), keskustelut yli 5 min, demoehdotukset lähetetty. Tulokset joita seuraan viikkotasolla: demo bookingit, demo show-up rate, demo-to-close, cash collected.
4. Tulokset vs syötteet — leverage on syötteissä
Et voi vaikuttaa tuloksiin suoraan. Voit vaikuttaa syötteisiin, jotka vaikuttavat tuloksiin. Jos tulokset eivät liiku, kysy: onko syötteitä tarpeeksi? Ovatko syötteet oikealla laadulla?
Mitä mittaan päivittäin
Erottelu leading vs lagging indicators on B2B-myynnin tärkein dataopetus.
Leading indicators (ennustavat tulosta 30–60 päivää etukäteen):
- Outbound touchpoints per myyjä per päivä
- Reply rate prospektointiin
- Demo booking rate (vastauksista demoihin)
- Demo show-up rate
Lagging indicators (mittaavat eilistä):
- Closed-won kvartaalissa
- Cash collected
- ARR run rate
- Customer churn
Useimmat myyntijohtajat seuraavat lähinnä lagging-mittareita ja ihmettelevät miksi he reagoivat aina liian myöhään. Leading-mittarit antavat 30–60 päivää aikaa korjata kurssia.
Konkreetti esimerkki: Resaco Q1 2026
Tässä Q1 2026 -lukumme. Pelkät numerot, ei kaunistelua.
Outbound touchpoints: noin 2 000 / kuukausi koko tiimillä. Tästä reply rate 8 %, eli 160 keskustelua kuukaudessa. Näistä 35 % konvertoituu demoiksi — 56 demoa kuukaudessa. Demo show-up rate 80 %, eli 45 pidettyä demoa.
Demoista close-rate 20 %, eli 9 uutta asiakkuutta kuukaudessa. Keskimääräinen ACV 24 keuroa. Uutta ARR per kuukausi: noin 215 keuroa.
Tämä on keskiverto kuukausi. Hyvä kuukausi on +30 %, huono kuukausi -20 %. Olennaista ei ole yksittäinen kuukausi vaan se että jokainen vaihe on mitattu ja jokainen voidaan optimoida erikseen.
Kun Q4 2025 demo-to-close putosi 22 %:sta 16 %:iin, tiesin se kahdessa viikossa — en kvartaalin lopussa kun on liian myöhäistä. Selvisi että uusi myyjä ei tehnyt qualification-vaihetta kunnolla. Korjasin viikossa, ja Q1 2026 demo-to-close palasi 20 %:iin.
Työkalupino
Pidän stacin tahallaan ohuena. Liika työkalu hidastaa.
- CRM: Pipedrive (HubSpot vaihtoehtona)
- Outbound: Apollo + LinkedIn Sales Navigator
- Sähköpostisekvenssit: Lemlist tai Smartlead
- SEO/AI-näkyvyys: Ahrefs + Google Search Console
- Analytiikka: Pipedriven sisäänrakennetut + custom Looker Studio -dashboard
En suosittele yli viittä työkalua alle 10 myyjän tiimille. Jokainen lisätyökalu vaatii integraation, koulutuksen ja ylläpidon. Tuotto pienenee nopeasti.
Jos rakennat tätä ensimmäistä kertaa, suosittelen CRM ja myyntiautomaatio pk-yritykselle -opasta — se kattaa perustasot ilman vendor-hypeä.
Aikajana: nollasta 2,6M€ ARR:ään
En aloittanut järjestelmästä. Aloitin Excelistä ja gut-feelistä kuten kaikki muutkin. Tässä mitä tekisin toisin jos aloittaisin nyt.
Kuukaudet 1–3: CRM heti päivänä yksi, ei kuukautena 6. Otin Pipedriven käyttöön kuukautena 7 ja menetin 6 kuukauden myyntidatan. Älä tee tätä virhettä.
Kuukaudet 4–9: Pipeline-stagien määrittely uudelleen ostajan näkökulmasta. Tein nämä alun perin myyjän aktiviteetin pohjalta ja jouduin uusimaan kaiken.
Kuukaudet 10–18: Leading indicators käyttöön. Lagging-mittareita seurasin alusta asti, mutta leading-mittarit puuttuivat liian pitkään. Niiden lisäys kuukautena 11 muutti kykyni ennustaa Q+1.
Kuukaudet 19+: Henkilöbrändi ja sisältö myyntijärjestelmän osana, ei erillisenä. Tämä on missä compounding alkoi näkyä — kts. AI-näkyvyys ja henkilöbrändi B2B-myynnissä.
Ja tärkein osa: kun pk-yrityksen kasvun pullonkaula yleensä ei ole liideissä, kirjoitin siitä erikseen — B2B-kasvu ilman isoa markkinointibudjettia.
Yhteenveto: järjestelmä vs kampanja
Yksittäinen kampanja tuottaa piikin. Järjestelmä tuottaa käyrän joka kasvaa joka kuukausi.
Resacon ero kilpailijoihin ei ole paremmissa myyjissä, paremmassa tuotteessa tai isommassa budjetissa. Se on siinä että jokainen myyntikeskustelu kirjataan, jokainen vaihe mitataan, ja joka viikko teemme yhden datapohjaisen säädön.
Tämä on tylsää työtä. Karisma ei näy. Tarinat ovat kuivia. Mutta se compoundaa, ja kuukausi 24 olet paikassa missä kilpailija ilman järjestelmää ei ole vuotenakaan.
Dataohjattu myynti ei ole työkalu. Se on tapa ajatella, jota työkalut palvelevat.
Aloita CRM:stä huomenna. Loput rakentuvat sen päälle.